LOCTITE 638 je vysokopevnostní anaerobní prostředek pro upevňování válcových a souosých kovových dílů, například hřídelí, pouzder, ložisek, řemenic nebo ozubených kol. V původním testu Melkib byl kroužek spojený s hřídelem následně vytlačován na lisu, aby se zjistila síla potřebná k porušení sestavy.
Výsledek byl přibližně ekvivalentní zatížení 900 kgf, tedy asi 8,8 kN. Nejde však o univerzální „pevnost LOCTITE 638“ – výsledek platí pouze pro konkrétní geometrii, vůli, délku styku, přípravu povrchu, materiál a dobu vytvrzení použitého vzorku.
Nejdůležitější v kostce
- LOCTITE 638 je jednosložkový anaerobní retaining compound pro kovové válcové díly.
- Aktuální Henkel data uvádějí u LOCTITE 638 vysokou pevnost, mezeru přibližně 0,15–0,25 mm a provozní teplotu −55 až 180 °C.
- Výsledek z videa „téměř 900 kg“ je správnější vyjádřit jako přibližně 8,8 kN síly v konkrétním testu.
- Samotná síla z lisu není porovnatelná materiálová vlastnost. Bez rozměrů spoje nelze určit nominální smykové napětí.
- LOCTITE 603 je vhodnější pro malé vůle a nízkoviskózní aplikaci; LOCTITE 660 je určen pro opotřebené díly a větší mezery.
- O výsledku rozhodují vůle, kontaktní plocha, čistota, aktivita kovu, teplota a doba vytvrzení.
LOCTITE 638 – k čemu slouží a jak funguje?
LOCTITE 638 vytvrzuje anaerobním mechanismem: reakce probíhá po omezení přístupu vzduchu v úzké spáře mezi kovovými povrchy. Vytvrzený materiál vyplňuje vůli mezi díly a omezuje jejich relativní mikropohyb.
Henkel jej v aktuálních technických údajích uvádí jako vysokopevnostní prostředek pro válcové sestavy, zejména hřídele, ozubená kola, řemenice a podobné díly. Produkt je určen také pro pasivnější kovy, například nerezovou ocel.
| Parametr | Hodnota / význam |
|---|---|
| Typ produktu | Jednosložkový anaerobní retaining compound. |
| Typická aplikace | Válcové díly: hřídele, pouzdra, ozubená kola, řemenice a podobné sestavy. |
| Vyplnění spáry | Přibližně 0,15–0,25 mm podle aktuální produktové stránky Henkel. |
| Doba počáteční fixace | Přibližně 4 minuty za referenčních podmínek; nejde o dobu plného vytvrzení. |
| Provozní teplota | −55 až 180 °C. |
| Smyková pevnost na oceli | Henkel uvádí 31 N/mm² za definovaných laboratorních podmínek. Tuto hodnotu nelze přímo zaměňovat za výsledek testu na lisu. |
Test Melkib: vytlačení kroužku z hřídele na lisu
Původní zkouška používala kovový kroužek a hřídel s volnějším uložením. Po aplikaci LOCTITE 638 a vytvrzení byla sestava zatěžována na lisu až do rozpojení.
Video: kolik vydržel konkrétní spoj LOCTITE 638?
Výsledek: přibližně 8,8 kN, nikoli „pevnost 900 kg“
Ve starší verzi článku byl výsledek popsán jako „téměř 900 kg zatížení“. Kilogram je ale jednotka hmotnosti, nikoli síly. Pokud původní údaj interpretujeme jako přibližně 900 kgf, odpovídá to síle zhruba 8,8 kN.
Tento údaj stále popisuje pouze danou sestavu. Pro technické porovnání různých rozměrů je vhodnější pracovat například s nominálním smykovým napětím:
τ = F / (π · d · L)
kde F je síla při porušení, d průměr lepeného válcového povrchu a L délka styku. Pokud rozměry vzorku nejsou zdokumentovány, nelze z hodnoty 8,8 kN zpětně vytvořit spolehlivou materiálovou charakteristiku.
Co nejvíce ovlivňuje únosnost válcového lepeného spoje?
Vůle a pasování
Anaerobní produkty nejsou určeny pro libovolně velké mezery. LOCTITE 638 má podle Henkel definovaný rozsah spáry přibližně do 0,25 mm. Při větším opotřebení může být vhodnější jiný produkt, například LOCTITE 660.
Délka a průměr styku
Větší válcová kontaktní plocha obvykle umožňuje přenést větší celkovou sílu. Proto nelze porovnávat pouze hodnotu síly z lisu bez znalosti geometrie vzorku.
Příprava povrchu
Povrchy mají být zbavené silného oleje, prachu, koroze a zbytků starého vytvrzeného materiálu. Některé moderní anaerobní produkty tolerují lehké průmyslové oleje, ale tato tolerance nenahrazuje řízený proces čištění.
Aktivní a pasivní kovy
Materiál povrchu ovlivňuje rychlost anaerobní reakce. Na pasivnějších kovech může být vytvrzení pomalejší. Aktivátor používejte tehdy, pokud jej pro daný produkt a proces doporučuje výrobce.
Teplota
Vyšší provozní teplota může měnit pevnost vytvrzeného polymeru. Pro návrh spoje proto nestačí ověřit pouze maximální teplotní rozsah produktu – je potřeba pracovat s teplotními křivkami v TDS.
Doba vytvrzení
Doba fixace není plné vytvrzení. Spoj může být po několika minutách stabilní pro manipulaci, ale cílových mechanických vlastností dosahuje později podle produktu, materiálu, teploty a spáry.
Kdy LOCTITE 638, kdy 603 a kdy 660?
| Produkt | Typická situace | Aktuální údaje výrobce |
|---|---|---|
| LOCTITE 638 | Vysokopevnostní univerzální upevňování válcových kovových dílů. | Vyšší viskozita, mezera přibližně 0,15–0,25 mm, provoz −55 až 180 °C. |
| LOCTITE 603 | Ložiska, pouzdra a hřídele s malou vůlí nebo lisovaným/interferenčním uložením. | Nízká viskozita, vyplnění přibližně do 0,15 mm, vysoká tolerance lehkého zaolejení, provoz −55 až 150 °C. |
| LOCTITE 660 | Opotřebená sedla, hřídele, drážky a další válcové spoje s větší vůlí. | Velmi vysoká viskozita, pasta, mezera přibližně 0,25–0,5 mm, provoz −55 až 150 °C. |
Aktuální produkty najdete také v české kategorii Upevňovací produkty.
...
Doplňující videa: správná volba a aplikace retaining compounds
Anaerobní prostředky pro ložiska a další souosé díly
LOCTITE 603 – aplikace na těsnější válcové spoje
LOCTITE 660 – opotřebené uložení a větší vůle
Mini kontrolní seznam montáže
- Identifikujte materiály, průměr, délku styku a skutečnou radiální/diametrální vůli podle konstrukční dokumentace.
- Odstraňte starý produkt, volné částice, korozi a silné znečištění.
- Očistěte a odmastěte povrchy kompatibilním prostředkem a nechte jej odpařit.
- Ověřte, zda je pro daný kov, teplotu a spáru potřeba aktivátor.
- Naneste produkt tak, aby se při montáži rovnoměrně rozprostřel v pracovní oblasti.
- Sestavte díly bez zbytečného pohybu po zahájení vytvrzení.
- Dodržte dobu do manipulace i dobu plného vytvrzení podle TDS.
- U kritické aplikace ověřte spoj zkouškou na reálné geometrii a v reálné teplotě.
Může retaining compound nahradit lisované uložení?
Někdy může změnit nebo doplnit způsob přenosu zatížení v sestavě, ale není správné tvrdit, že automaticky nahrazuje každé lisované uložení. Konstrukce musí zohlednit:
- krouticí moment nebo axiální sílu,
- plochu styku,
- toleranci a spáru,
- teplotu a teplotní roztažnost,
- únavové a dynamické zatížení,
- požadovanou demontáž a servis.
Pokud má být původní lisované uložení změněno na lepené, jde o konstrukční změnu, kterou je vhodné ověřit výpočtem a zkouškou celé sestavy.
FAQ – LOCTITE 638 a upevňování ložisek
Je „téměř 900 kg“ standardní pevnost LOCTITE 638?
Ne. Jde o výsledek konkrétního vzorku. Přesnější fyzikální zápis je přibližně 8,8 kN síly při porušení dané sestavy. Výsledek nelze přenést na jiný průměr, délku, vůli nebo povrch.
Proč se síla z lisu nedá přímo porovnat s hodnotou N/mm² v TDS?
Protože síla v kN závisí na velikosti lepené plochy. Hodnota v N/mm² je napětí. Pro přepočet je potřeba znát průměr a délku lepeného válcového povrchu a současně respektovat metodiku zkoušky.
Kdy zvolit LOCTITE 603 místo 638?
603 má nižší viskozitu a je určen pro těsněji lícující sestavy a malé vůle. Henkel jej uvádí mimo jiné pro ložiska, pouzdra a hřídele a pro augmentaci lisovaných/interferenčních uložení.
Kdy je vhodný LOCTITE 660?
U opotřebených válcových dílů a větších mezer přibližně 0,25–0,5 mm. Není však náhradou mechanické opravy bez omezení – rozsah opotřebení a zatížení musí odpovídat doporučením výrobce a konstrukčnímu posouzení.
Je nutné vždy dokonale odstranit veškerý olej?
Čistý a řízeně připravený povrch dává nejlepší opakovatelnost. Některé produkty, včetně 638 a 603, tolerují lehké průmyslové oleje, ale to není důvod vynechat standard čištění, pokud jej proces umožňuje.
Jak dlouho musí LOCTITE 638 vytvrzovat?
Henkel uvádí krátkou dobu počáteční fixace za referenčních podmínek, ale ta není totožná s plným vytvrzením. Pro uvedení spoje do plného zatížení se řiďte aktuálním TDS konkrétního balení a materiálu.
Potřebujete vybrat produkt pro konkrétní ložisko, hřídel nebo pouzdro?
Pošlete průměr, délku styku, materiály, skutečnou vůli, provozní teplotu, očekávaný moment nebo axiální sílu a požadavek na budoucí demontáž. Podle těchto údajů lze lépe rozhodnout mezi 603, 638, 660 nebo jiným retaining compound.

